AR ile Neler Kazanacaksınız

Tarihin bilinen en eski kuruluşlarından, çağımızın en yeni şirketlerine kadar tüm girişimcilerin karşılaşmaktan çekindiği temel konu yeniliklere ayak uyduramamak olmuştur. Ve yine birçok firma çağa ayak  uyduramadığı için teknolojinin çarkları arasında ezilmiştir.

Günümüzde teknoloji tarihte örneği bulunmayan bir hızla ilerlemekte ve yukarıda bahsettiğimiz tehlikeyi tüm şirketler yakından hissetmektedir. Teknolojinin bir akımını kaçırmak ciddi zararlara, hatta rakipleri arasından sıyrılamadığı için batmaya sebep olabilmektedir.  Peki günümüz dev şirketlerinin teknoloji adına takip ettikleri atılımlar neler?

Teknolojinin Yeni Göz Bebeği: Artırılmış Gerçeklik

Teknoloji aynı anda çok farklı alanlarda atılımlar gerçekleştiriyor. Bir yandan yapay zeka ile çığır açılırken, diğer yandan 3 boyutlu yazıcılarla adeta harikalar yaratılıyor. Bizim yazımızda odaklanmak istediğimiz atılım ise Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisi. Teknoloji devlerinin AR konusunda yaptıkları atılımlara ‘Dünya Artırılmış Gerçekliğe Yöneliyor’ yazımızda değinmiştik. Yine bir başka yazımız olan ‘E-Ticaretin Önemi’ yazımızda da e-ticaretin günümüz ticaretinde kapladığı hacimden ve faydalarından bahsetmiştik. Bu yazımızda bu iki etkenin yani artırılmış gerçekliğin ve e-ticaretin bir araya geldiğinde girişimcilere sağlayacağı katkılardan, artırılmış gerçeklik teknolojisini yakalayan firmaların kazançlarından bahsettik.

E-ticaret sitelerinde güçlü pazar yakalamanın en önemli faktörlerden birisi, pazarlanan ürünün görsel sergilenme şeklidir. AR teknolojisinin bu sektörde kullanılmaya başlanmasıyla ürün sergilenmesinde müthiş faydalar sağlanacak, alıcılar aradığı ürünleri çok daha gerçekçi olarak görebileceklerdir. Ürünleri tıpkı  mağazada gezer gibi sanal ortamda inceleyebilme imkanına sahip olacaklar.

Ürün derken kastettiğimiz unsuru daha da açacak olursak; şu anda sanal ortamda alışverişini yaptığımız tüm sektörlerin ürünlerini sayabiliriz. Koltuk, masa, sandalye gibi her türlü mobilya ürünü, ayakkabı, halı vs. tüm bunları artırılmış gerçeklik teknolojisiyle pazarlayabilen firmalar kullanıcılarına evlerinde sanal olarak deneme imkanı sunmuş olacaklar. Yazımızın giriş bölümünde belirttiğimiz husus da tam olarak bu noktada devreye giriyor. Kullanıcılarına artırılmış gerçeklik teknolojisini sunamayan firmaların sektörlerinde geri kalacak olmalarını tahmin etmek çok da güç olmayacaktır.

Böyle bir teknolojinin e-ticarette kabul görmesinin ardından internet alışverişinin daha da artacağını öngörmekteyiz. Zira mevcut e-ticaret sisteminin en büyük eksiği sanalda görünenin gerçek ortamda karşımıza çıktığında hayal kırıklığına uğratması. AR ise bu sorunu büyük ölçüde çözeceğinden dolayı AR’ın e-ticaretle bütünleşmesiyle birlikte bu sektörün hacmi artacaktır. AR’ı kullanan firmalar da internet ortamında ‘kira ödemedikleri bir mağazaya’ sahip olacaklardır.

Tüketiciler için kolaylık sağlayan, ilgi çeken bu teknolojinin satıcılar için de getirilerinin olması kaçınılmazdır. Dünyada büyük atılımların yapıldığı, Türkiye’de ise henüz yeni kullanımına başlanmış bu teknolojiyi yakalamanın; eğitim, savunma, giyim, mobilya vb. birçok sektörde gelişmelerin önünü açacağını değerlendirmekteyiz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çalışmalarımız hakkında daha fazla bilgi almak ve bizimle çalışmak için lütfen bize ulaşın.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Siz de E-Ticarette A&R Dünyasıyla Tanışmak İster Misiniz?