Türkiye’de Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış Gerçeklik günümüz teknolojisinin en popüler konularından birisi olma özelliğini kazanmıştır. Gerçek yaşam ile sanal dünya arasında bir köprü olarak tanımlanabilecek bu teknoloji, ülkemizde henüz yeteri kadar popüler olmasa da kullanım alanlarını artırmaya devam etmektedir. Peki giderek popülerliği artan bu teknolojinin Türkiye’de gelmiş olduğu nokta neresi? Hangi sektörlerde hangi firmalar bununla ilgili atılımlar yaptı?

Türkiye’de İlgi Büyük

Microsoft Genel Müdürü Murat Kansu, sektörlerde devrim yaratacak artırılmış gerçekliğe Türk şirketlerinin ilgisinin yüksek olduğunu belirtti. Nitekim Microsoft’un AR için attığı önemli adımlardan olan HoloLens’in, Ortadoğu pazarını oluşturan 80 ülkenin yer aldığı bölgede ilk kez Türkiye’de satışa çıkarılması tesadüf değildir.

Teknoloji; ona ulaşmanın, kullanmanın çok pahalı olduğu dönemleri geride bıraktı. Çağın yeni gözdesi artırılmış gerçekliğin, onu kullanmak isteyen, ihtiyaç duyan herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir erişim kolaylığında olması onu daha da hızlı geliştiren bir faktör olarak önümüzde duruyor. Türkiye’de bunu farkeden bir çok firma -buna KOBİ’ler de dahil- artırılmış gerçekliği kendi sektörlerinde kullanmayı deniyorlar.

Bu teknolojiyi ülkemizde hala çok az firmanın kullandığı ve henüz keşfedilme aşamasında olduğu kabul etmemiz gereken bir gerçek. Ancak Apple, Google, ModiFace, AliBaba, L’Oreal gibi birbirinden çok farklı sektörlerdeki dünya devlerinin yaptığı yatırım göz önünde bulundurulduğunda bu teknolojinin ülkemizde de yaygınlaşacağını ve yaygınlaşması gerektiğini öngörmek güç değil.

Artırılmış Gerçeklikle Tanışan Sektörler

Ülkemizde yerli ve yabancı teknoloji firmaların desteğiyle çok farklı  sektörlerde AR kullanımına geçen firmalar olmuştur. Sağlık (Başarı Hastanesi, Medical Hospital), kozmetik ve güzellik (M&C Hair Center, Başarı Güzellik), inşaat (Bulutcan Yapı İnşaat, Evre Mimarlık, Orhan İnşaat), turizm (Tutaş Turizm), kuyumculuk (Hoşhanlı Kuyumculuk, İTO Kuyumcular), medya (HaberGold, ELTurkNews, EkonomiTimes) sektörleri Türkiye’de artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı sektörlerden bazıları. Firma listeleri ve sektörler uzatılabilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi gelişmiş ülkelerin bu teknolojide geldikleri nokta ve kullanım alanları ile karşılaştırıldığında ülkemiz adına katedilmesi gereken önemli bir mesafe bulunduğu görülmektedir.

Henüz uygulamaya geçmemiş olmasına karşılık, eğitim alanında da artırılmış gerçekliğin kullanılması planlanmaktadır. Dünya Artırılmış Gerçekliğe Yöneliyor konulu yazımızda belirttiğimiz Pizza Hut ve reklam panosu örnekleri gibi eğitim içerikli uygulamalarda kullanılabilecek. AR ile çıplak gözle sadece bir görsel olan resme hayat verilebilecek ve mobil cihazınızla görseli taradığınızda o görsel size bir ders anlatabilecek.

Ülkemizde ayrıca artırılmış gerçekliğe yönelik eğitimler veren ve AR tabanlı mobil uygular/web siteleri geliştiren firmalar bulunmaktadır. ViyaTek olarak bizler de ülkemizde artırılmış gerçekliği e-ticaret alanında kullanan öncü firmalardan olma vizyonuyla çalışmaya devam etmekteyiz ve öngörümüz ülkemizin de dünyada hızla gelişen bu yeni atılıma Türkiye’nin de ayak uyduracağı yönündedir.

1 Yorum

  • […] Yazı tabanlı web’den daha interaktif bir ortama geçişin adı olan artırılmış gerçeklik özellikle görsel öğreniciler (visual learners) için dev bir adım olarak nitelendirilmektedir. Kullanıcılarla etkileşimi 2,5 kat daha fazla artırdığı görülen AR, dahil olduğu sektörlere sağladığı katkıyı da her geçen gün ileri taşımaya devam etmektedir. Turizm, sanat, eğitim, oyun, alışveriş, inşaat, savunma artırılmış gerçekliğin kullanıldığı sektörlerden sadece bir kaçı (Ülkemizde AR teknolojisinin geldiği nokta ve kullanım alanları ile ilgili yazımız için tıklayın). […]

Yorumlar kapatılmıştır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çalışmalarımız hakkında daha fazla bilgi almak ve bizimle çalışmak için lütfen bize ulaşın.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Siz de E-Ticarette A&R Dünyasıyla Tanışmak İster Misiniz?