Artırılmış Gerçeklik İle Tanışın

Son yıllarda ortaya çıkan ve giderek önem kazanan Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality), herhangi bir nesnenin sanal ortamda oluşturulmuş çok boyutlu modelinin, istenilen yer ve zamanda bu teknolojiyi destekleyen cihazlar aracılığıyla görülebilmesine imkan sağlayan yazılımsal bir teknolojidir. AR teknolojisi sayesinde cep telefonları, televizyonlar, tabletler, bilgisayarlar ve hatta bu teknoloji için özel olarak üretilen gözlükler; bulunduğumuz ortam ile içerisinde görmek istediğimiz sanal nesneleri bir arada gösteren yardımcılar olmakta ve adeta sanal dünya ile gerçek dünya bir araya gelmektedir. En önemlisi ise artık bu teknoloji gelecekte ortaya çıkacak bir yenilik değil, aksine halihazırda kullanmakta olduğumuz birçok cihaz tarafından desteklenmekte olan ve her geçen gün hayatımızda daha çok kullanım alanı bulan bir teknolojidir.

Bilindiği üzere teknolojik gelişimin ve değişimin hızı gün geçtikçe artmaktadır. Her ne kadar AR teknolojisinin uzun bir geçmişi olmasa da şimdiden başta Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji devi büyük şirketler olmak üzere birçok şirket bu teknolojinin barındırdığı potansiyelin farkına varmış ve pastadan en büyük payı toplamak amacıyla harekete geçmiştir. Diğer yandan Amazon, İKEA gibi perakende devleri de bu teknolojiyi kullanmak üzere çalışmalar geliştirmektedir. Bu seviyede büyük şirketlerin yaptıkları çalışmalar bizim için şöyle bir anlam ifade etmektedir: Kısa bir süre içerisinde kullanacağımız cihaz, araç, ürün vb. birçok nesne içerisinde bulundurduğu AR teknolojisi ile hayatımıza dokunacak ve bir etki doğuracaktır. Özellikle şirketlerin içerisinde oldukları rekabet, tüketicilere sunmuş oldukları ürünler aracılığıyla kolaylıklar olarak yansıyacak ve bu kolaylıklar tercih sebepleri oluşturacaktır.

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisinin Potansiyel Kullanım Alanları Nelerdir?

AR teknolojisi hayatlarımıza özellikle pazarlama aracı olarak kullanılacak şekilde girecek ve dolaylı olarak da eğitim, sanat, eğlence, mimari, turizm, alışveriş, reklam, askeri ve endüstriyel alanları kapsayacak şekilde önemli değişimlerin yolunu açacaktır. Bu teknolojinin özellikle tüketim ve alışveriş alışkanlıklarımızı ciddi oranda etkileyeceği öngörülmektedir.

Gözlerimizi kapatıp hayali bir AR yolculuğuna çıktığımızı düşündüğümüzde; okulda bulunan bir öğretmenin öğrencilerine vücudun organlarını veya bir sistemin parçalarını anlatırken artırılmış gerçeklik teknolojisi yardımıyla konuyu görsel olarak zenginleştirerek daha etkili şekilde anlattığını görebiliriz. Görev başındaki bir güvenlik mensubunun taktığı AR gözlük üzerinden ihtiyaç duyduğu bilgilere daha kolay ulaşarak daha etkin şekilde toplum huzurunun korunmasına katkı sağlayacağına şahit olabiliriz. Evine herhangi bir eşya almak isteyen insanların almak istediği ürünün evinde renk, boyut ve görünüm açısından nasıl duracağını AR teknolojisi sayesinde görerek daha kolay karar verebileceğine ve şüphe yaşamadan daha güvenli şekilde alışveriş yapabileceğine de şahit olabileceğiz. Bunlar gibi birçok örnek göstermek önümüzdeki günlerde mümkün olacaktır. Örnek göstermenin yanında bu gelişmeleri bizzat kendi hayatlarımızda yaşamak suretiyle AR teknolojisinin gelişimine şahit olacağız.

Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin geleceği nasıl olacak?

AR teknolojisinin gelecek süreçte hayatlarımızda büyük bir yer edineceği artık herkes tarafından kabul edilmekte ve özellikle şirketler tarafından bu durumu avantaja çevirmek üzere çalışmalar yapılmaktadır. Evlerde, iş yerlerinde, toplu taşıma araçlarında, eğitim kurumlarında, üretim tesislerinde ve bunlar gibi birçok yerde kullanıma sunulacak ürünler hayatlarımızı kolaylaştıracak ve değiştirecektir. Halihazırda kullanmakta olduğumuz cihazların belli bir kısmı bu teknolojiyi desteklemektedir. Bununla birlikte yeni üretilen cihazların hemen hepsi AR teknolojisini destekler özelliktedir. Dolayısıyla gelecek birkaç yıl içerisinde kullanacağımız cihazların çoğunluğunun AR teknolojisini içereceğini öngörmek güç değildir. Bu şekilde cihaz altyapısı olgunlaşmış olacak ve toplum olarak AR teknolojisini hayatlarımızın içerisinde daha çok keşfetme imkanı bulacağız.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çalışmalarımız hakkında daha fazla bilgi almak ve bizimle çalışmak için lütfen bize ulaşın.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Çalışmalarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazlasını Öğrenmek İster misiniz?