Dünya Artırılmış Gerçekliğe Yöneliyor

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality); Gerçek dünyadaki nesne ve mekânların, bilgisayar sistemlerinde üretilmiş sanal veriler bütünü aracılığıyla zenginleştirilmesi sonucu elde edilen sanal nesnellik olarak tanımlayabiliriz.
Eğitimden, tıpa; oyun sektöründen, savunma sanayisine kadar çok çeşitli alanlarda kullanım alanı bulunan ve son yıllarda gelmiş olduğu nokta itibariyle müthiş bir patlamanın eşiğinde olan bir uygulama alanıdır. Teknolojik atılımların kullanıcılarla ilk tanışma platformlardan olan oyunlarda aslında birkaç yıl önce tüm dünya artırılmış gerçeklikle tanışmıştı. Bunun en bilinen örneklerinden birisi olan Pokemon Go’yu bu oyunlardan birisi olarak belirtebiliriz.

Ancak günümüzde gelmiş olduğu nokta itibariyle bu teknoloji artık bir çoğumuzun hayal ettiğinin çok daha ötesine taşındı ve yukarıda bahsettiğimiz o patlama noktasına geldi. Biz her ne kadar AR teknolojisi olarak bahsetsek de Alan B. Craig, Artırılmış Gerçekliği Anlamak: Kavramlar ve Uygulamalar (Understanding Augmented Reality: Concepts and Applications) adlı kitabında bunun bir teknoloji olmadığını,bir ‘ortam’ olduğunu savunmaktadır. Yani bir başka deyişle bu teknolojinin bir başka boyut yarattığını savunmaktadır.

Dünyanın teknoloji devlerinden Google ve Apple geliştirdikleri AR Core ve AR Kit araçları ile teknolojinin bu yeni gözdesinin çalıştırılabileceği uygun platformları geliştirdiler. AR Core ya da AR Kit destekli mobil cihazlar ile artık kullanıcılar rahatlıkla AR tabanlı çalışan programları kullanabilmektedir. Dahası bu altyapının hazırlanması ile App Store ve Google Play’de AR tabanlı çalışan yüzlerce uygulama geliştirilmiştir.

Geliştirilen AR uygulamaları oyundan alışverişe, eğitimden turizm sektörüne kadar bir çok alanda farklılık göstermektedir. AR kullanım konsepti gerekiği de ilgi çekici yanını ön planda tutmaya devam etmektedir.

Daha Somut Bir Sanal Dünya

Artırılmış gerçeklik  uygulamalarını kullanıcılar için cezbedici hale getiren temel özelliklerinden birisi de aramış olduğunuz bilgiye, nesneye -somut haline çok yakın- olarak ulaştırıyor olması. Bugün internette yer alan on binlerce sitede gerçek hayata entegre edilmemiş sayfalarca bilgi yer almaktadır. Buna karşılık AR uygulamaları ile bilgi çok daha gerçekçi ve hayatın içinden sunulmaktadır. Bunu bir örnekle şekillendirecek olursak; Bir restorana gittiğinizde önünüze gelen menüde resimleri gördüğünüzde nasıl bir sunum olacağının hayalini kendiniz kurarsınız. Ancak artırılmış gerçeklik teknolojisinde gelinen noktada artık bir restoran size, siparişini vermeyi düşündüğünüz menünün masanızda nasıl duracağını gösterebiliyor olacak. Akılda kalıcılığı ve müşterilerin ilgisini çekmek bakımından Pizza Hut’ın paket servisi için hazırladığı video da AR’ın bu alandaki başka bir kullanım şekline örnek olarak verilebilir.

Pizza Hut’ın geliştirdiği uygulamanın bir benzeri reklam panolarındaki film afişlerinde de kullanılabilmekte, AR uygulamasıyla film afişi mobil cihaza tanımlanıp fragman izlenebilmektedir.

Dünya Devreleri AR’a Yatırım Yapıyor

İKEA da kendi sektöründe artırılmış gerçekliğin kullanılabilirliğini keşfetmiş ve bu teknolojinin dekor konusunda yapacağı katkıyı öngörerek bu sektöre adım atmıştır.

Her bir endüstrinin birbirine entegre olduğu teknoloji çağında artırılmış gerçeklik e-ticaretten inşaat sektörüne; eğitimden askeri uygulamalara kadar bir çok alanda kullanılabilirliği bulunan bir girişimdir. Bunun farkında olan dünyaca ünlü Fransız kozmetik şirketi L’Oreal, teknoloji firması ModiFace ile AR kullanımı konusunda anlaşma yapmıştır. L’Oreal kullanıcılarına AR sayesinde saç rengine kadar bir çok ürünlerini test ettirme imkanı sunmuş ve bu teknolojiyi kullanan firmalar arasına adını yazmıştır. Bu firmalar arasına adını yazdıran bir diğer dev ise dünyanın en büyük internet ticaret sitelerinden  olan AliBaba. Çin alışveriş merkezi zinciri InTime ile anlaşan AliBaba, kullanıcılarına alışveriş merkezindeki tuvalet aynalarında kendi makyaj ürünlerini test ettirebilme imkanı sunmuştur.

Artırılmış Gerçeklik: Öğrenmenin Yeni Şekli

Yazı tabanlı web’den daha interaktif bir ortama geçişin adı olan artırılmış gerçeklik özellikle görsel öğreniciler (visual learners) için dev bir adım olarak nitelendirilmektedir. Kullanıcılarla etkileşimi 2,5 kat daha fazla artırdığı görülen AR, dahil olduğu sektörlere sağladığı katkıyı da her geçen gün ileri taşımaya devam etmektedir. Turizm, sanat, eğitim, oyun, alışveriş, inşaat, savunma artırılmış gerçekliğin kullanıldığı sektörlerden sadece bir kaçı (Ülkemizde AR teknolojisinin geldiği nokta ve kullanım alanları ile ilgili yazımız için tıklayın).

Çağın getirdiği teknolojiyi yakalamayan firmaların bir gün kaybedeceğinin bilincinde olan tüm girişimciler bu alanda atılımlarını sürdürmekte ve geliştirmeye devam etmektedir. Ve işin en heyecan verici kısmı da teknolojinin bu yeni göz bebeğinin hayatımıza daha neler katacağı konusu.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çalışmalarımız hakkında daha fazla bilgi almak ve bizimle çalışmak için lütfen bize ulaşın.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Siz de E-Ticarette A&R Dünyasıyla Tanışmak İster Misiniz?